czwartek, 30 kwietnia 2020

Przed biało - czerwonym weekendem.

Witamy wszystkich w czwartek. Przed nami szczególne dni czyli narodowy biało - czerwony tryptyk. Jestem pewna, że doskonale wiecie,  co mamy na myśli. Tak, to trzy bardzo ważne dla nas Polaków dni.

 Zacznijmy od 1 Maja czyli Międzynarodowego Święta Pracy. To święto obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. A jak wszystkim wiadomo, praca jest ważnym elementem naszego codziennego życia. Nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Bo jak mówi znane przysłowie "Bez pracy nie ma kołaczy". To powiedzenie uczy nas, że aby cokolwiek w życiu osiągnąć należy ciężko pracować. Praca jest środkiem do sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Dziś dzień Unii Europejskiej. Wzorem unijnej flagi miał być medalik1 maja, to również dzień, 
w którym Polska w 2004 roku, wstąpiła do Unii Europejskiej. 







2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto które czci nasze barwy narodowe. 

Z okazji tych świąt pamiętajcie, by wywiesić flagę. Musi być ona czysta   i niezniszczona, aby  dumnie powiewała na wietrze. 

Na zdjęciu obok, Marysia pokazała nam w jaki sposób   przygotowała się do  majowych świąt.
 Naorawde  pięknie!





ŚWIĄTECZNA WIRTUALNA  PODRÓZ PO POLSCE.



Natomiast 3 Maja, to Święto Konstytucji upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. 
Była to pierwsza konstytucja w Europie. Konstytucja czyli zbiór praw i zasad, które regulują podstawowe kwestie każdego narodu. To bardzo ważny dokument dla wszystkich obywateli.



20. urodziny polskiej konstytucji. Happeningi w całym kraju



                                                                                                Ten krótki filmik przedstawia   najważniejsze informacje dotyczące Konstytucji 3 Maja.


Oto, jak w jednej ze szkół, wasi rówieśnicy uczcili Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Gdy będziecie upajać się majowym odpoczynkiem i przypadkowo dopadnie was nuda, mamy kolejną propozycję gry planszowej.

 Gra planszowa wykonana własnoręcznie przez panią Ewę.


Przebywacie w domu już wiele dni, zagraliście już we wszystkie gry, które macie po kilkanaście razy … co teraz ? Zróbcie własną grę planszową !


Nie potrzebujecie specjalnych materiałów. Wystarczą:

  • Kartka papieru w kratkę lub czysta do wykonania planszy ( rozmiar A4 lub większa, mniejsza, nie ma znaczenia)
  • Kartka wielkości zeszytu – w kratkę, gładka na wykonanie własnej kostki do gry,
LUB
Kostka z gry planszowej, którą posiadacie w domu.
  • Kredki, flamastry dowolnego koloru
  • Linijka, ołówek lub długopis – cokolwiek do rysowania linii.
  • Pionki do gry – dowolne – mogą być z gry posiadanej w domu np. Chińczyka 
Jak widzicie na zdjęciu, wykorzystałam całą kartkę (A4) i wykonałam planszę dla 6 zawodników. Ilość graczy oczywiście dowolna. Jeśli jest Was czworo to wykorzystacie cztery tory, jeśli pięcioro to pięć itd.
W przedstawionej wersji zawodnicy mają do pokonania 8 poziomów, a wejście na kolejny oznacza już metę ( większa kartka, lub mniejsze pola pozwolą na narysowanie większej ilości poziomów i dłuższą grę).
Symbole na planszy i kolory możecie wybrać i narysować wg własnego uznania, ja akurat miałam pod ręką 4 kolory markerów i takie wykorzystałam, połączyłam kolory i zmodyfikowałam kształt. Wy możecie narysować kwiatki, domki, wszystkie kształty jednakowe, ale o różnych kolorach itd., co tylko chcecie.
Kostkę do gry wykonałam z kartki w kratkę (łatwiej narysować równe linie), ale może być dowolna.
Narysowałam pola jak na zdjęciu, wykonałam na nich wzory identyczne jak na planszy głównej, wycięłam i skleiłam. By kostka była cięższa i lepiej się turlała, włożyłam do środka zmięte kulki papieru pozostałego po wycinaniu. Możecie również wykorzystać kostkę z innej gry, którą macie w domu, posługując się numerami zawodników np.: zawodnik nr 1 – rzut z 1 oczkiem na kostce daje mu ruch, zawodnik nr 2 – musi mieć dwa oczka na kostce itd.

Plansza gotowa ? Kostka też ? Zawodnicy na start !!!
Zawodnicy ustawiają pionki na swoich miejscach. Ustalcie kto rozpoczyna grę i kolejność wykonywania rzutów.
Kostka w dłoń i rzut!
Zawodnik może wykonać ruch na kolejny poziom (krok do przodu), jeśli na kostce pokaże się jego znak, symbol bądź przy korzystaniu ze zwykłej kostki – odpowiednia ilość oczek do numeru stanowiska gracza.
Przykład: Jeśli stoję na czarnym trójkącie i wyrzucę czarny trójkąt lub 1 oczko na kostce to ruszam swoim pionkiem na kolejny poziom, jeśli nie, to czekam a rzut wykonuje kolejny gracz.
Gracze posuwają się do mety w zależności od szczęścia w wyrzucaniu swoich symboli, a wygrywa ten, który pierwszy stanie na mecie. 
Zdjęcia poniżej, podpowiedzą jak wykonać tę grę.
Życzę udanej zabawy i wygranej oczywiście !!!










                            PRZYPOMNIENIE!
Moi drodzy uczniowie. Teraz mam dla was przesłanie od pewnej pani dentystki. Otóż, dzisiaj byłam u niej z bolącym zębem ( nikomu nie życzę bolącego zęba). Gdy dowiedziała się, że pracuję w szkole poprosiła mnie o przekazanie dzieciom wielkiej prośby dotyczącej noszenia maseczek. Koniecznie trzeba je nosić! Nie można bez nich wychodzić z domu. Maseczkę należy mieć założoną tak, by zakrywała nam usta i nos i po prostu przyzwyczaić się, że przez najbliższy czas, będzie ona niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania. Jedną maseczkę dostałam w celu zademonstrowania wszystkim pewnego doświadczenie, ale zrobię to w przyszłym tygodniu. Teraz tylko zamieszczam jej zdjęcie i pamiętajcie naprawdę warto nosić maseczkę!


Do zobaczenia w poniedziałek!