wtorek, 9 czerwca 2020

Ślimak, ślimak, pokaż rogi.

  


Inspiracją do dzisiejszego tematu były  malwy w moim ogródku. Zapytacie, co malwa ma wspólnego ze ślimakiem. Otóż w tym przypadku ma. Któregoś dnia posadziłam wymarzoną malwę w ogrodzie. Miała piękne, rozłożyste, zielone liście. Gdy rano zajrzałam do niej, cóż zobaczyłam? Biedne liście smutno zwisały i były "niemiłosiernie" podziurkowane. Widok smutny i pytanie dlaczego? Po bliższych, dokładnych oględzinach okazało się, że pod liśćmi zadomowiły się ślimaki. Było ich tam kilkanaście. Zdjęłam je delikatnie i zaniosłam w miejsce, gdzie (mam nadzieję) nie zrobią takich szkód. Najlepszym schronieniem okazało się kilka wilgotnych deseczek, wśród których położyłam kilka liści sałaty.
Moja malwa zjedzona przez ślimaki.
Kolejną inspiracją były papierowe ślimaczki wykonane przez Marysię, w ramach zajęć sprawnych rąk. Czekały spokojnie w naszej świetlicowej poczekalni aż przyjdzie ich czas.           I właśnie nadszedł, bo jak wiemy cierpliwość się opłaca. Zobaczcie, jak krok po kroku,                w "domowej" świetlicy powstawał ten kolorowy ślimak.
Potrzebne są kolorowe kartoniki, z których wycinamy odpowiednie kształty,
by potem je skleić i nadać im kształt ślimaka.
Gotowe, oto ślimak samotnik,

a tu już w towarzystwie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do naszej malwy. Malwy to urocze kwiaty, powszechnie kojarzone z wiejskimi zagrodami          w romantycznym stylu.

Kwiat Malwy :-))) - dyskusje na Garnek.pl

Warto teraz zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi ślimaków. Tym bardziej, że coraz częściej pojawiają się one w naszych ogródkach, zwłaszcza w czasie deszczowych, ciepłych i wilgotnych dni.
”Ty mięczaku!”Na takie słowa nie obraziłby się żaden ślimak, bo ślimaki to naprawdę mięczaki :). Należą do typu zwierząt o takiej właśnie nazwie. Są rzeczywiście mięciutkie, gdyż nie posiadają wewnętrznego szkieletu. A to oznacza, że bóle kręgosłupa im nie grożą ;).

Z tej piosenki też dowiecie się paru ciekawostek o ślimakach, słuchajcie więc uważnie i śpiewajcie z nami. 
1. Istnieje około 43000 gatunków ślimaków.
 19. Ślimaki są najwolniejszymi zwierzętami na naszej planecie. Poruszają się z prędkością 0,5 cala na sekundę.
3. Niektóre gatunki ślimaków pozostają w stanie hibernacji (uśpienia) w chłodniejszych miesiącach roku. Pokrywają one swoje ciała cienką warstwą śluzu, co zapobiega ich wysychaniu.
4. Ślimaki nie zmieniają muszli, gdy dorastają. Zamiast tego, skorupa rośnie wraz z nimi.
4.  Wielkość skorupy ślimaka odzwierciedla jego wiek.
5.  Żywotność ślimaków zależy od tego, jakim dokładnie gatunkiem są i w jakim środowisku żyją. Niektóre z nich żyją tylko 5 lat, ale przy odrobinie szczęścia mogą dożyć nawet 25 lat.
6.  Ślimaki lądowe lubią jeść roślinność, grzyby czy glony. W sposób naturalny gromadzą się na polach i w obszarach trawiastych.
7. Większość ślimaków ma tysiące mikroskopijnych struktur przypominających zęby, umieszczonych na wstążkowym języku.
8.  Ameryka Północna ma około 500 rodzimych gatunków ślimaków lądowych.
9.  To mit, że śluz ślimaka może powodować choroby u ludzi. Wiele osób martwi się, że ślimaki w ich ogrodzie zrujnują żywność tam uprawianą i czynią je niezdatnymi do spożycia, ale to jest nieprawda.
10.  Śluz ślimaka ogrodowego jest używany do leczenia zmarszczek, plam i blizn na skórze.
11. Ślimak jest przysmakiem w kuchni francuskiej. Ślimak jest również spożywany w wielu innych krajach świata, często jako smażony posiłek.
12. Jak większość żywych stworzeń, zarówno lądowe jak i wodne gatunki ślimaków muszą pić wodę, aby przeżyć. Ślimaki lądowe piją z małych kałuż powstających na liściach lub na ziemi, ale również otrzymują wodę z soczystych liści, które jedzą.
13. Ślimaki lądowe oddychają przez płuca. Ślimaki żyjące w wodach słodkich i w morzu wykorzystują skrzela do oddychania.
14. Kiedy czują się zagrożone, zazwyczaj wycofują się do swojej skorupy, aby się chronić.
15. Ślimaki nie lubią światła słonecznego, dlatego w pochmurne dni można się o nich dowiedzieć więcej.
16. Ślimaki są prawie całkowicie ślepe, ale mają świetny zmysł węchu. Nie mają żadnego mechanizmu słyszenia dźwięków.
17. Długość ślimaków waha się od kilku centymetrów do 30 centymetrów.
18. Potrafią one zlokalizować jedzenie nawet z kilku metrów, co dla zwierzęcia o ich maleńkich wymiarach jest dość dużą odległością.
.
Również "Fasolki" mają w swoim repertuarze ślimaczą piosenkę.


Na tym filmie zobaczycie jak ślimak winniczek podjada liście. Może to ten z mojego ogródka?
Ślimak winniczek jest najpopularniejszym ślimakiem w Polsce. Żywi się świeżymi liśćmi. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością.

Ślimaki to inteligentne bestie. Gdy jest susza, chowają się w wilgotne miejsca, wychodzą w czasie deszczu. Opady deszczu za dnia lub wczesnoporanna rosa lub mgła to czas, gdy ślimaki aktywizują się, żerują i rozmnażają. Uważajcie więc, zwłaszcza po deszczu, by nie zdeptać ślimaka, który wyszedł odetchnąć pełna piersią. Wtedy jest ich naprawdę mnóstwo.
Ślimak to również wdzięczny bohater poetyckich strof. Wierszyk który dziś polecamy doskonale odzwierciedla niepowtarzalny i jedyny charakter tych stworzonek.
Ślimak
Kto na plecach nosi domek,
Chodzi z nim po świecie?
To malutki ślimak Tomek,
Chyba to już wiecie.

Hej, ślimaku, pokaż rogi,
Chce zobaczyć je mój brat,
„Nie pokażę ci, mój drogi,
Zaraz pędem ruszam w świat”.

Idzie wolno ślimak Tomek
I na grzbiecie dźwiga domek,
Minął dzień, a może dwa,
A on dalej w miejscu trwa.

Ej, ślimaku, gdzie twe nogi,
Nie stój tak pośrodku drogi,
„Nie chce mi się spacerować
Wolę sobie leniuchować”.



Ślimak to ryba?