czwartek, 21 maja 2020

W poszukiwaniu skarbów.


Witajcie w ten słoneczny majowy poranek. Dziś kolejne spotkanie ze "skarbem" w roli głównej. Tym razem zabierzemy was w daleką podróż. Ale zanim to nastąpi, krótkie słowo wstępne.
Od czego wszystko się zaczęło? Być może niektórzy powiedzą, że od piratów, "bohaterów" naszych dziecięcych bajek. To oni niegdyś rabowali skarby, które stawały się ich łupem.

Skarb, to również wdzięczny temat wielu książek. Już samo słowo skarb zachęcało do ich przeczytania. "Gałgankowy skarb", "Pan Samochodzik i skarb Atanaryka", "Mateusz i zapomniany skarb", Tajemnica zaginionego skarbu", Skarb na Miodowym Wzgórzu", to tylko niektóre z nich.
Skarby to również nasze narodowe unikatowe arcydzieła sztuki. Skarby sprzed wielu, wielu lat i epok znajdują się w muzeach. W Muzeum Narodowym w Warszawie jest wielka kolekcja obrazów i rzeźb. W Krakowie na Wawelu znajduje się bogaty zbiór pięknych tkanin - arrasów, ale i sam Wawel jest naszym wspólnym polskim skarbem narodowym.
Tymczasem mamy dla wszystkich wyzwanie, do którego możecie zaprosić swoich domowników.
Będzie nim wirtualne poszukiwanie skarbu. Rozwiązanie tej zagadki wymaga od was skrupulatności, spokoju i dokładnej analizy każdego kroku. Poruszajcie się zgodnie ze wskazówkami. Po drodze napotkacie ćwiczenia z ortografii , pisanie na maszynie, szybki test z matematyki, a wszystko oparte na umiejętności logicznego myślenia. My z panią Klaudią, przy tym wyzwaniu,  bawiłyśmy się doskonale. Tradycyjnie, zaczynacie od kliknięcia na poniższy link, a przygodę gwarantujemy wspaniałą.
https://view.genial.ly/5ea924b872a1080d7cde7a65/game-action-skarb-w-palacu

Podróżą, o której wspominałam wcześniej jest wyprawa do dalekiego Egiptu w poszukiwaniu, tym razem, skarbu faraona. Faraon to słowo określające egipskiego władcę,  czyli po prostu król.
Wejdziemy do "piramidy", które są grobowcami faraonów, to jakby małe muzea. Pełno w nich rozmaitych przedmiotów, malowideł i rzeźb ukazujących sceny z życia codziennego starożytnego Egiptu.

SKARBY FARAONA
Aby odnaleźć skarby faraona wybierzemy się na wycieczkę – zwiedzimy wnętrze egipskiej piramidy. "Poruszajcie" się ostrożnie, zgodnie z numerami i miejcie oczy szeroko otwarte.

  1. Wejściem do tajemniczej piramidy jest szczelina w sfinksie ( czyli ogromnym kamiennym lwie z ludzką głową).
  2. Ciemnym korytarzem docierasz do wielkich, kamiennych drzwi. Kiedy je uchylisz czujesz nieprzyjemny zapach.
  3. Podążasz stromym korytarzem.
  4. Rozwidlenie korytarzy. Dostrzegasz tablicę pokrytą hieroglifami (czyli pismem dawnych Egipcjan).
  5. Znów stromy korytarz pod górę.
  6. Nagle podłoga zapada się pod tobą. Przed upadkiem ratuje cię skalna półka. Ostrożnie podskakujesz do góry i przechodzisz do kolejnego korytarza.
  1. Korytarz prowadzi w dół . Nagle zaczyna gonić cię ogromna kamienna kula. Uskakujesz w bok.
  2. Stromy korytarz w dół.
  3. Trafiasz na ślepy korytarz. Nagle wyjście z niego zamyka żelazna krata. Musisz się pod nią przeczołgać.
  4. Koniec korytarza. Żeby się wydostać, musisz podskoczyć do otworu w suficie.
  5. Schody w dół.
  6. Korytarz nagle spada w dół. Trzeba skakać.
  7. Kamienne drzwi otworzą się dopiero wtedy gdy staniesz tak ja ludzik na rysunku.
  8. Hurrra! Znalazłeś skarb faraona. 
Wśród wielu skarbów faraona, znajdują się też papirusy. Papirus to poprzednik papieru, służący do pisania dokumentów, głównie tekstów prawnych. Później wykonywano na nim również scenki rodzajowe i portrety. Był wyrabiany z włókien rośliny podobnej do trzciny.  Słowo papier wywodzi się z greckiego słowa papyros, które jest prawdopodobnie zapożyczeniem z egipskiego.
Przenieście  się teraz do starożytnego Egiptu i spróbujcie wykonać pracę plastyczną z papirusem w wersji współczesnej.

 

"Starożytne papirusy" często zdobią nasze mieszkania. Tak też jest u mnie.

Powodzenia w poszukiwaniu skarbów!