wtorek, 19 maja 2020

Kolekcjonerzy i tajemnicza szuflada.

Witajcie, mamy nadzieje, że pudełeczka na skarby już zrobione, więc dziś zajmiemy się waszymi znaleziskami i wszystkimi okazami, perełkami i wszelkimi cudeńkami. 
Ale powoli, bo jeszcze czegoś nam brakuje...tajemniczej szuflady. Przecież gdzieś te pudełeczka trzeba schować, może właśnie w takiej szufladce. Jakiś czas temu, pokazaliśmy wam naszą świetlicowa szufladę. Oto ona.

Jak pamiętacie, w świetlicy tez mamy różne cudeńka- guziki, maleńkie figurki, koraliki, sznureczki, wisiorki czy kolorowe karteczki z historyjkami...Ostatnio z takiej szuflady wygrzebaliśmy zdjęcia, które czekały na swój czas. Żeby szuflada była jeszcze bardziej tajemnicza, można ozdobić ją kolorowym papierem. Popatrzcie jak to zrobić. Pomoc rodziców lub starszego rodzeństwa będzie bardzo wskazana.
.

KOLEKCJA
Zapewne każdy ma jakiś swój skarb. Dla ciebie jest nim świecący guzik dla kogoś innego na przykład zbiór znaczków. Takie zbiory nazywamy kolekcjami.
Znaczki pocztowe umieszczane są w specjalnym albumie, a jego nazwa to KLASER. Oprócz znaczków kolekcjonować w nim można wszelkie płaskie obiekty jak monety, pocztówki czy koperty.

Dziś opowiemy wam o pasji pana Piotra, którą jest numizmatyka.
Numizmatyka  to nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym.
Największe w Polsce zbiory monet i medali znajdują się w Muzeach Narodowych w Warszawie i w Krakowie.
Kilkanaście lat temu, pan Piotr otrzymał od kolegi kilka monet o nominale (wartości) 2 zł.  Okazało się, że nie były to zwykłe monety.  Były nie tylko większe, ale także innego koloru od używanych na co dzień podczas zakupów - całe w złotym kolorze.  Ponadto nie każdy mógł je dostać, ponieważ ich emisja miała ograniczoną ilość. Każda z tych monet była szczególna, albowiem  monety te wydawane były okolicznościowo, czyli specjalnie z jakiejś okazji.  
Monety okolicznościowe o nominale 2 złote emitowane były przez Narodowy Bank Polski od kwietnia 1995 do kwietnia 2014 roku. Monety były bite stemplem zwykłym i mają status monet obiegowych, są więc prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
 Tych kilka otrzymanych monet zainteresowało pana Piotra i od tego momentu sam zaczął je kolekcjonować. Te szczególne monety 2 złotowe początkowo gromadził w przezroczystych saszetkach, a wraz z rozwojem kolekcji zakupił specjalny album.
Najstarsza moneta w jego kolekcji pochodzi z 1996 roku, z serii Zamki i Pałace w Polsce, a na jej rewersie widnieje Zamek w Lidzbarku Warmińskim. Wszystkich zaś posiada ponad 250 egzemplarzy.
Ciekawostką na zdjęciu jest srebrna moneta o nominale 5 zł – to szczęśliwy dukat z logo TVN NIE JESTEŚ SAM emitowany z okazji WOŚP w 2016r.



Oprócz takich "poważnych" skarbów, mamy inne całkiem przyziemne.
W tajemniczej szufladzie można ukryć kolekcję pudełek do zapałek, albo porcelanowe kaczuszki. Chociaż te piękne kaczuszki można eksponować w bardziej widocznym miejscu. 




Kolekcja modeli samolotów spodoba się zapewne wielbicielom lotnictwa.

Chłopcy często pasjonują się zbieraniem samochodzików.
Zakładki do książek znalezione w domowej szufladzie.

Te wszystkie skarby znajdują się w naszych domach. Są też miejsca publiczne, 
w których znajdują się zbiory i niezwykłe skarby. 
Czy potraficie odgadnąć, co to za kolekcja? 

Te piękne naczynia przypominające wielkie kubki - to nocniki. Jeżeli będziecie kiedyś w Łańcucie, koniecznie pójdźcie do zamku. Oprócz nocników możecie tam obejrzeć kolekcje starej broni, zabytkowych mebli oraz słynne Muzeum Powozów.

Jak widzicie kolekcjonerstwo ma różne twarze. I jak kiedyś śpiewały dzieciaki,
każdy ma jakiegoś "bzika", każdy jakieś hobby ma. My też!